Szkoła Podstawowa nr 17 w Rzeszowie - SYMULACJA ROZPRAWY SĄDOWEJ W WYKONANIU UCZNIÓW NASZEJ SZKOŁY

SYMULACJA ROZPRAWY SĄDOWEJ W WYKONANIU UCZNIÓW NASZEJ SZKOŁY

P1060546.JPG m.

Tradycyjnie już od kilku lat klasy szóste naszej szkoły w ramach edukacji prawnej przygotowują symulację rozprawy sądowej. Również w tym roku szkolnym klasy VI b i VI c przygotowały takie przedstawienie. Uczniów  do występu przygotowali: p. Irena Sitarska - nauczycielka historii SP 17 w Rzeszowie i studenci zrzeszeni w Europejskim Stowarzyszenie Studentów Prawa ELSA Rzeszów.

Projekt polega na przeprowadzeniu rozprawy sądowej z zakresu prawa karnego. Postępowanie opiera się na autentycznych aktach sprawy, jednak w role procesowe - stron jak i świadków procesu, wcielają się uczniowie.

W tym roku tematem rozprawy sądowej była bójka w szkole. Symulacja odbyła się 12 grudnia 2014 roku o godz. 16.00 w Sądzie Okręgowym w Rzeszowie. Jej przebieg oceniło jury: p. Artur Lipiński - sędzia Sądu Okręgowego w Krośnie znany z programu "Sąd Rodzinny", p. Anita Masłowska i p. Tomasz Mucha z Sądu Rejonowego w Rzeszowie, adwokat p. Małgorzata Poliwka-Pacana oraz prokurator p. Alina Danielewicz. Widzami, którzy śledzili losy bohaterów rozprawy sądowej byli rodzice, pracownicy szkoły i goście. Przedsięwzięcie było dla uczestników okazją do poznania, na czym polega praca sędziego, adwokata i prokuratora oraz jakie emocje towarzyszą prawdziwej rozprawie sądowej.

Przedstawiona symulacja rozprawy sądowej wywołała duży entuzjazm widzów, a dla wykonawców była ciekawym doświadczeniem połączonym ze świetną zabawą, o czym można się przekonać oglądając zdjęcia zamieszczone w Fotokronice.