Szkoła Podstawowa nr 17 w Rzeszowie - WYCIECZKA DO KOMAŃCZY I BÓBRKI

WYCIECZKA DO KOMAŃCZY I BÓBRKI

20210921 101010  W dniu 21 września, na podsumowanie Tygodnia Wychowania oraz z okazji beatyfikacji Prymasa Stefana Wyszyńskiego, katecheci z naszej szkoły zorganizowali wyjazd do Komańczy i do Bóbrki.

Wycieczka rozpoczęła się od zwiedzania Klasztoru Sióstr Nazaretanek w Komańczy, gdzie znajduje się Izba Pamięci kardynała Stefana Wyszyńskiego (→foto.). Uczniowie mogli wysłuchać historii o Prymasie, który był więziony w tym miejscu, oraz zobaczyć pamiątki i zdjęcia (→foto.).

Uczestnicy wycieczki mogli także wejść i pomodlić się w klasztornej kaplicy pod wezwaniem św. Teresy od Dzieciątka Jezus, gdzie odprawiał msze święte ksiądz Prymas (→foto.).

Następnie nasza wycieczka udała się do Bóbrki, w której znajduje się Muzeum Nafty i Gazu (→foto.). Jest to najstarsza na świecie kopalnia ropy naftowej. Powstała ona w 1854 roku m.in. dzięki znanemu wynalazcy i farmaceucie Ignacemu Łukasiewiczowi (→foto.). Polska była pierwszym krajem na świecie, w którym zaczęto wydobywać ropę na skalę przemysłową (→foto.). Dzięki nowoczesnym ekspozycjom multimedialnym (→foto.), uczniowie mogli przenieść się w czasy, kiedy na kopalni pracował jeszcze sam Ignacy Łukasiewicz (→foto.).

Tekst: p. Bogumiła Lis