Szkoła Podstawowa nr 17 w Rzeszowie - SZKOLNY WYJAZD DO MARKOWEJ W RAMACH TEGOROCZNEGO TYGODNIA WYCHOWANIA

SZKOLNY WYJAZD DO MARKOWEJ W RAMACH TEGOROCZNEGO TYGODNIA WYCHOWANIA

Wycieczka do Markowej IX 2023 grupowe

Tegoroczny, XIII Tydzień Wychowania przeżywaliśmy pod hasłem: „Wspólnota słuchająca i ewangelizująca”. Niezwykłym wydarzeniem, które miało miejsce w czasie tego tygodnia była beatyfikacja Józefa i Wiktorii Ulmów oraz ich dzieci (→foto.). Z tej okazji nasi katecheci zorganizowali 27 września wyjazd klas 6, 7 i 8 do Markowej (→foto.).

Uczniowie najpierw zwiedzali Skansen (→foto.), w którym mogli wejść do chłopskich chałup przykrytych strzechą. Poznawali narzędzia oraz sprzęty domowe. Mogli nawet zmielić zboże w prawdziwych żarnach. W jednym z domów uczniowie weszli na strych (→foto.), na którym rodzina Szylarów, (którzy byli sąsiadami Państwa Ulmów), ukrywała Żydów.

W Markowej zwiedzaliśmy także Muzeum Polaków Ratujących Żydów. To nowoczesna, multimedialna i interaktywna ekspozycja dostosowana do wrażliwości każdego zwiedzającego. Uczniowie za pomocą prostej i symbolicznej formy poznawali historię pomocy udzielanej Żydom przez Polaków na Podkarpaciu.

Po modlitwie w kościele św. Doroty przy relikwiach bł. Rodziny Ulmów (→foto.) uczniowie mogli odpocząć przy grillu oraz wspólnie pograć w różne gry.

Tekst: p. Bogumiła Lis