Szkoła Podstawowa nr 17 w Rzeszowie - DZIAŁANIA NA RZECZ PROMOCJI ZDROWIA

DZIAŁANIA NA RZECZ PROMOCJI ZDROWIA

Działania na rzecz promocji zdrowia

w czasie edukacji zdalnej

w SP 17 z Oddziałami Integracyjnymi w Rzeszowie

Spotkania ze szkolną panią higienistką

Uczniowie młodszych klas wzięli udział w spotkaniach ze szkolną higienistką p. Lucyną Krząstek. Przypomnieli sobie podstawowe zasady higieny i profilaktyki chorób przenoszonych drogą kropelkową:

1. Chore dzieci powinny zostać w domu.

2. Kichać należy w zgięcie łokcia lub w jednorazową chusteczkę, którą należy natychmiast wyrzucić do kosza.

3. Należy zachować, w miarę możliwości, odległość od innych uczniów.

4. Ręce trzeba myć bardzo dokładnie lub dezynfekować je specjalnymi środkami.

Uczniowie trenowali „na sucho” mycie rąk pod czujnym okiem pani higienistki. Zostali także poinformowani, że na terenie szkoły znajdują się plakaty z powyższymi zasadami i pojemniki ze środkiem dezynfekującym dłonie.

Kwiecień - Czerwiec

Kolorowo znaczy zdrowo

Nasi uczniowie w czasie nauki zdalnej nie zapominali o zdrowych nawykach żywieniowych, włączając do swojej diety warzywa bogate w witaminy i minerały. Świadczą o tym przesłane zdjęcia pysznych, zdrowych i bajecznie kolorowych posiłków. Inicjatorkami pomysłu były p. Elżbieta Stanisławczyk i p. Barbara Gutkowska. Zdjęcia zdrowych dań naszych uczniów można obejrzeć →TUTAJ.

Aktywność fizyczna

Nasi uczniowie dbali o kondycję i aktywnie spędzali czas, o czym świadczą filmiki, prezentujące ich aktywność fizyczną, które zostały udostępnione na stronie internetowej naszej szkoły →TUTAJ. Inicjatorem była p. Małgorzata Pałys. Filmiki przygotowała p. Iwona Czerwień-Mielnik.

Bieżąca edukacja

Podczas nauki zdalnej nauczyciele korzystali z publikacji, artykułów, plakatów, filmów edukacyjnych dla uczniów, rodziców i nauczycieli:

1. „6 skoków do naprawdę czystych rąk” – wierszyk - instrukcja dotycząca właściwego mycia rąk.

2. „Bajka o wirusie”jak wytłumaczyć zjawisko epidemii koronawirusa najmłodszymTUTAJ

3. „Mam tę moc”o koronawirusie dla dzieci →TUTAJ

4. „Koronawirus nam nie straszny”Jak rozmawiać z dzieckiem o koronawirusie:

- Ważne, żeby nie panikować;

- Wspólne ustalenie nowego planu dnia;

- Rozmowa z dzieckiem o lęku;

- Odpowiadanie ze spokojem na pytania;

- Spędzanie z dzieckiem czasu.

5. „Jak zostać w domu i nie zwariować w czasie pandemii” - co jest ważne:

- Rozmowa i wyjaśnienie sytuacji;

- Planowanie dnia, aby był czas na pracę naukę, zabawę, domowe obowiązki;

- Ustalenie zasad wspólnego funkcjonowania;

- Wspólne rytuały, dające poczucie bezpieczeństwa i wzmacniające więzi np. czytanie, posiłki, itp.

6. „Jak radzić sobie ze stresem w czasie pandemii?”

- Przerwa w śledzeniu wiadomości;

- Przyjemne aktywności;

- Wsparcie bliskich;

- Codzienna rutyna.

7. Publikacja „Radzenie sobie ze stresem oraz w trudnych sytuacjach”.

8. „Higiena online, czyli kilka zasad przebywania dzieci i młodzieży przed komputerem”. Według badań dzieci w wieku wczesnoszkolnym nie powinny spędzać w ciągu dnia więcej niż dwie godziny przed ekranem, a dzieci starsze i młodzież – więcej niż cztery godziny. Bardzo ważne są przerwy podczas siedzenia przed ekranem.

9. „Elektroniczne urządzenia zaburzają dziecięcy sen”. Cyfrowe media wpływają negatywnie na długość i jakość snu dzieci.

10. Propozycja założenia ziołowego mini ogródka na balkonie, parapecie. Własnoręcznie wyhodowane zioła lub szczypiorek, to świetny dodatek do kanapek i sałatek.

11. Ruch to zdrowie, zachęcanie do aktywności fizycznej. Ruch i ćwiczenia to najlepsza metoda na dobre samopoczucie i dobrą kondycję. Przykładowe zabawy na dworze i nie tylko.

Pomysły na zabawy ruchowe w ogrodzie: tor przeszkód, slalom butelkowy, rzucamy do celu, szczudła z puszek.

Film edukacyjny „Aktywność fizyczna”TUTAJ oraz propozycje ćwiczeń rozciągających, wzmacniających, kształtujących właściwą postawę, wyrabiające równowagęTUTAJ.

12. Webinar udostępniony przez „Lekkoatletyka dla każdego” pt. „Kolorowy zawrót głowy - rola warzyw i owoców w codziennej diecie”.

13. Zdrowy styl życia i zbilansowana dieta dziecka w filmie edukacyjnym NCEZ i IŻŻ →TUTAJ.

14. Wskazówki dla uczniów „Jak łagodzić stres w pogoni za dobrymi ocenami”, oto niektóre z nich:

- Zamknij oczy i wybierz się w podróż

- Posłuchaj muzyki

- Obejrzyj śmieszny filmik

- Napisz do siebie coś miłego

slonce grafika pixabay