Szkoła Podstawowa nr 17 w Rzeszowie - TYDZIEŃ CHLEBA W SP 17

TYDZIEŃ CHLEBA W SP 17

chleb m

TYDZIEŃ CHLEBA NA ZAKWASIE W SZKOLE 2012

W dniach 16 - 23 października br. nasza szkoła uczestniczyła w IV Ogólnopolskiej Kampanii "Tydzień Chleba  na Zakwasie w Szkole 2012". Jest to impreza dydaktyczna Funduszu Inicjatyw Obywatelskich pod patronatem MEN. Celem kampanii jest zwrócenie uwagi na problem chleba, a także podniesienie świadomości konsumentów na temat zdrowotnych właściwości chleba na zakwasie, wypiekanego tradycyjnymi metodami.

„Tydzień” jest okazją, aby zastanowić się nad swoją dietą, uważniej wybierać produkty w sklepie, a także zacząć się troszczyć o swoje zdrowie. W tym roku szczególny nacisk kładziony był na zmotywowanie dzieci do spożywania większej ilości chleba, w tym głównie z ziarna z pełnego przemiału, żytniego oraz na zakwasie. Jest to duży problem, wymagający pilnego rozwiązania, gdyż spożycie chleba gwałtownie spada. W 2011 roku zjedliśmy średnio 54,1 kg pieczywa, co jest wielkością niepokojącą - zarówno dla dietetyków jak i lekarzy.

Podczas tegorocznego "Tygodnia Chleba" w naszej szkole podjęliśmy różnorodne działania m.in.:

- przygotowaliśmy wystawy, plakaty, gazetki ścienne, lepili z plasteliny, masy solnej lub z gliny bochenki

- głośno czytaliśmy teksty literackie o chlebie  (legendy, baśnie, przypowieści)

- uczestniczyliśmy w lekcjach o zdrowym odżywianiu kl. 0 –VI

- degustowaliśmy zdrowy chleb na zakwasie

- byliśmy na wycieczce w piekarni, gospodarstwie agroturystycznym

- przygotowaliśmy prezentacje multimedialne ”Walory odżywcze żytniego chleba na zakwasie”

- uczestniczyliśmy w konkursach szkolnych np. na najładniejszy wiersz, rymowankę, czy opowiadanie o chlebie, konkursie plastycznym „Od ziarenka do bochenka”

- wzięliśmy udział w spotkaniach z panią dietetyk, Kołem Gospodyń Wiejskich…

Dziękujemy wszystkim uczniom, nauczycielom, rodzicom i dziadkom za aktywny udział w "Tygodniu Chleba" w naszej szkole.  Zapraszamy do obejrzenia fotoreportażu z imprezy, który znajduje się w Fotokronice.